Kv - průtokový součinitel
27.03.2016Průtokový součinitel Kv určuje průtokové vlastnosti armatury. Čím je průtokový součinitel Kv vyšší, tím větší množství média regulačním prvkem (armaturou) proteče.
V evropských zemích se u regulačních armatur používá průtokový součinitel Kv. Vyjadřuje objemový průtok vody v m3/h, který proteče regulačním ventilem za referenčních podmínek průtoku (tlakový spád 1 bar, teplota vody 15°C) při daném zdvihu.
Výhodou tohoto součinitele je především jeho snadná fyzikální interpretace i to, že ve většině aplikací, kde je teplonosnou látkou voda, lze pak zjednodušeně počítat průtok přímou úměrou s druhou odmocninou tlakového spádu.
Potom ho můžeme zapsat jako
Kv = Q / ξ∆P
ξ: hustota [kg/m3]
Při výpočtech se součinitelem Kv je nutno pečlivě dbát na dosazování tlakové ztráty v barech (1 bar = 100 kPa = 0,1 MPa).
Průtokový součinitel Cv (jmenovitý průtok)
Celosvětově je ještě používán průtokový součinitel Cv, především tam, kde není zavedena soustava jednotek SI. Je to rovnocenný ekvivalent hodnoty Kv nebo Av a vyjadřuje množství US galonů vody 40 až 100 °F teplé, které proteče armaturou za 1 minutu při tlakovém spádu 1 psi (1 US galon = 3,7854 litru, 1 psi = 6894,8 Pa).
V našich podmínkách je nejpraktičtější převést hodnotu Cv na Kv a pak provést výpočet průtokového množství či ∆P, eventuálně určit hodnotu Kv, kterou pak v případě potřeby specifikace ventilu v Cv převedeme na Cv. Jinak lze veškeré výpočty provádět stejně jako se součinitelem Kv, pouze je nutné důsledně dbát na používání správných jednotek - množství v US galonech/min, tlak v psi, hustotu v librách na krychlovou stopu (16,018 kg.m-3).
Zpět na blog